Covid-19 ,,Koronavirus,,

V Česku je 2689 potvrzených případů nákazy koronavirem. Třináct lidí už na koronavirus zemřelo. Dvě nové oběti byly klientky domovů seniorů.
V nemocnicích je 227 pacientů, z jichž 45 má těžký průběh nemoci. Během soboty přibylo 262 nových případů, což je méně než v pátek, kdy jich bylo rekordních 373. V sobotu se ale také méně testovalo.
NOUZOVÝ STAV : Prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů podpořil v soboru České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Současný nouzový stav platí do 11. dubna. Jeho prodloužení by na návrh vlády musela schválit Sněmovna. Delší nouzový stav už dříve podpořil i premiér Andrej Babiš.

Nouzový stav podle kritizovaného šéfa resortu zdravotnictví umožní rychlejší nakupování ochranných pomůcek, protože jinak by se úřady musely řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek a pořizování tohoto materiálu by proto trvalo déle.

Kontrola na hranicích

Počínaje dnem 24.3.2020 se i členi několika vybraných JSDH připojí k ostatním složkám IZS k asistenci kontrol na hraničních přechodech.
Hraniční přechod Boží Dar 🇨🇿/🇩🇪 Oberwiesenthal :
• JSDH Ostrov, JSDH Boží Dar, JSDH Merklín, JSDH Potůčky, JSDH Jáchymov a JSDH Hájek. Sloužit budou ve směnách ( 05:00 – 14:00 a 14:00 – 23:00 ) vždy po 2 členech.
Dále v KV kraji jsou otevřené hraniční přechody Pomezí nad Ohří a Vojtanov. Opět za asistence složek IZS ( a nové i několika dalších JSDH ).

Prodloužení v omezení pohybu

Covid-19 ,,Koronavir,, ☣️
23.3.2020 – aktualizace
• Karanténa – omezení pohybu do 1.4.2020 – prozatím
• ZÁKAZ VYCHÁZENÍ NEBUDE – prozatím (pokud počet nakažených nepřesáhne 10.000) ⚠️
• Omezení pohybu a zavření služeb a restaurací by pak mělo trvat odhadem do Velikonoc, pokud počet nakažených nepřesáhne 8 500. Pak by se opatření měla rozvolnit.
• PENDLEŘI : zpřísnění opatření se dočkají i pendleři – Češi, kteří za prací pravidelně cestují do zahraničí. Dosud lidem stát dovolil pracovně cestovat do vzdálenosti 100 kilometrů od českých hranic.

Pendleři dostanou na výběr – zůstat v domovském státě, anebo odjet do země, kde pracují a zajistit si tam po dohodě se zaměstnavatelem ubytování. Lidé, kteří se rozhodnou přechodně bydlet v sousední zemi, v ní mohou být 3 týdny. Po návratu se automaticky vrátí do karantény.

  • Informace pro přeshraniční pracovníky (tzv. pendlery) jezdící za prací do sousední země
    Přeshraniční pracovník (pendler), který může jezdit do zaměstnání do sousedního státu, je od 21. března od půlnoci povinen předložit při přechodu státní hranice potvrzení pro přeshraniční pracovníky (platí již dnes) + NOVĚ – “knížku přeshraničního pracovníka”  – do této

    “knížky” bude Policie ČR dávat razítko jak na výstupu, tak na vstupu na území ČR – cílem je prokazování pravidelnosti a četnosti překračování státní hranice. Pendler je ten, kdo jezdí pravidelně za hranice max. 100 km od hranice, pravidelností je podle výjimek sdělených ministrem vnitra četnost alespoň 3x v týdnu (tzn. 3x překročené hranice v jednom směru). Knížka přeshraničního pracovníka je v této sekci ke stažení.
     
  • Vláda dne 18. března 2020 schválila usnesení, které nařizuje všem pendlerům, aby omezili pobyt na území ČR na nezbytně nutné potřeby. Pendleři na území ČR nemohou: vykonávat nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, vykonávat cesty nezbytně nutné k zajištění potřeb a služeb pro jinou osobu (dobrovolnictví, sousedská výpomoc), vykonávat cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých, vykonávat pobyt v přírodě nebo v parcích. Jsou povinní dodržovat všechna ostatní opatření, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest (respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály..). Všichni pendleři dále musí strpět při přechodu státní hranice provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění.